KOSGEB 100.000 Kobi Destek Kredisi

Üretimde beklenen artışın sağlanmasına katkı olmak amacıyla KOSGEB tarafından 04.11.2009 tarihinden itibaren “Yeni Kredi Faiz Desteği Proğramı” uygulaması başlatılmıştır.

Faiz desteği Programının Amacı :

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlanarak; işletme sermayesi ile rekabet gücünün artırılması ve mevcut yapılarının iyileştirilerek devam ettirilmesi, üretim maliyetlerindeki finansman yüklerinin azaltılması, yeni yatırım, üretim ve en önemlisi istihdam sağlaması amaçlanmaktadır.

Kredi için kimler başvuruda bulunabilir :

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olan ve krediyi hangi amaçla kullanacağını (ihracat kredisi, işletme kredisi, işyeri yenileme, mal alım kredisi vb) yazılı olarak beyan eden işletmelerin bu programdan yararlanarak kredi kullanabilir. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin bu program kapsamında kredi kullanması mümkün değildir.

KOBİ’lerin kredi talepleri başvuru sırasına göre değerlendirileceğinden, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin www.kosgeb.gov.tr adresinde yer alan KOSGEB Merkez Müdürlükleri ile iletişime geçerek KOSGEB veri tabanına istenilen bilgileri aktararak sisteme dahil olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Programı ile ilgili daha detaylı bilgi ve Başvurularınız için sizleri en yakın Garanti Şubesine bekliyoruz.

KOSGEB 100.000 KOBİ’ye “Yeni Kredi Faiz Desteği Proğramı” ile ilgili daha detaylı bilgi için 444 KOBİ - 444 5624 arayabilirsiniz.

Yeni Kredi Faiz Desteği Programı’nın Özellikleri ;

Kredi limiti : Yeni Kredi Faizi Desteği Proğramı”ndan faydalanacak KOBİ’lere sağlanacak kredi üst limiti işletme başına 25.000 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Kadın Girişimciler için kredi limiti, şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması durumunda , işletme başına kredi üst limiti 30.000 Türk lirası olacaktır.

İşletmeler yeni kredi faiz desteği programı kapsamında faiz desteğinden faydalanarak bir kez kredi kullanabilecektir.

Kredi türü : Kredilerin sadece Türk lirası kredi olarak kullanması mümkündür. (Döviz kredisi ile dövize endeksli kredi kullanılması mümkün değildir.)

Kredi Vadesi ve Ödemesiz Dönem : Program çerçevesinde KOBİ’lerce kullanılacak krediler ilk 3 ay (90 gün) geri ödemesiz, 15 ay (450 gün) vadeli olacaktır.

Faiz : Kredi alan firmanın kullanmış olduğu krediye tahakkuk eden faiz tutarının %75’i KOSGEB tarafından ödenecek olup ,geri kalan %25 'i krediyi alan KOBİ tarafından aylık eşit taksitler halinde yapacaktır.

Kredi teminatı güçlüğü içinde olan KOBİ’ler, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)’dan kredi teminatı için faydalanabilir.